Системи контролю та керування доступом

Системи контролю та керування доступом

Основні різновиди системи контролю доступом
Одним з основних складових компонентів забезпечують безпеку охоронюваних об'єктів є системи контролю і управління доступом. Можливості сучасних систем контролю доступом досить розширені. Вони дозволяють досягти необхідного рівня охорони як на невеликих об'єктах, що мають десятки точок доступу, так і на об'єктах з сотнею, а то й з тисячею точок доступу і з десятками тисяч співробітників. У більшості випадків автоматизовані системи контролю доступу (СКД) можуть бути інтегровані в систему безпеки того чи іншого об'єкта, в яку об'єднані охоронна і пожежна сигналізація, а також засоби відеоспостереження. Способи управління бар'єрних пристроїв, що входять в обладнання системи контролю доступу, таких як двері, шлюзи, турнікети і пр, бувають:
мережевими (централізованими) - управляються пристрої бар'єрів через центральний пульт, а оператор виконує функцію контролю і управління;
локальними (автономними) - управляється один або декілька пристроїв бар'єруі при цьому інформація не передається на центральний пульт і контроль оператора відсутній;
універсальними - управління пристроями скомбіновано і об'єднує в собі властивості як мережевих, так і автономних систем. Працюючи під безпосереднім управлінням центрального пульта в мережевому режимі, в разі виникнення якихось відмов, вони можуть перемикатися в автономний режим.
Системи контролю управління доступом можуть мати різну кількість точок і бути розрахованими на певну чисельність користувачів, і тому вони бувають:
малими, одиничні точки доступу, що встановлюються, наприклад, в офісах;
середніми - кількість точок доступу більше десятка і чисельність користувачів більше тисячі, підходить для банків, готелів, невеликих підприємств, установ;
великими - кількість точок доступу обчислюється сотнями, а чисельність користувачів десятками тисяч, застосовуються на великих промислових підприємствах, в аеропортах і т.д.
Локальна система контролю доступу
Основне призначення локальних систем, це контроль і управління доступом в окремо взятому приміщенні.
Одним з основних компонентів локальної системи контролю доступу є автономний контролер, у якому зберігається ідентифікаційна база даних і який управляє взаємодією інших складових частин системи. Ідентифікація користувачів проводиться за допомогою різних типів карт (штрихових, магнітних, проксиміті), а виконавчим пристроєм в таких системах є електромагнітні замки або засувки.
У більшості випадків до контролера цих систем підключається тільки один зчитувач на вхід, а зчитувач на вихід може встановлюватися тільки в разі потреби для основних приміщень. Правильність роботи всієї системи забезпечується датчиком положення дверей, а відкриття замку з внутрішнього боку приміщення відбувається за допомогою кнопки або датчика-комутатора рухів. Для того щоб контроль доступу СКД здійснювався в нормальному і безперебійному режимі контролер оснащують резервними джерелами живлення, а двері укомплектовують доводчиком. Як приклад локального контролера виступає контролер, який здійснює контроль доступу в окремо взятому приміщенні з підключенням до одного зчитувача проксіміті карток або зчитувача TouchMemory.
Локальна система контролю доступу з можливістю збору відомостей
Завдання локальних систем накопичують інформацію ідентичні завданням систем згаданих вище з тією лише різницею, що вони можуть записувати інформацію про всі проходи через точку доступу, зокрема: дату, час, ідентифікаційний номер картки проксиміті або Touch брелока. Вся отримана інформація накопичується в пам'яті контролера і може бути виведена в наочний вигляд за допомогою спеціального програмного забезпечення (ПЗ). За допомогою ПЗ системи контролю доступу вартість, якої відносно не висока, оператор системи може проводити:
візуальний контроль власників карток проксиміті або брелоківTouchMemory;
проконтролювати час приходу і відходу з роботи;
відстежити переміщення співробітників по території об'єкта.
Контролери системи контролю і управління доступом, це, по суті, перехідний етап на шляху до централізованих систем, тому як мають можливість об'єднання в одну мережу з метою накопичення інформації від декількох точок доступу.
Мережева система контролю управління доступом
Контроль управління доступом на таких об'єктах як невеликі підприємства, установи, банки тощо, забезпечується за допомогою мережевих систем.
Контроль може здійснюватися на точках доступу знаходяться:
на прохідних
на об'єктах, розташованих на вулиці, в тому числі шлагбауми, ворота і т.д.
в офісних приміщеннях
у приміщеннях, що має підвищений рівень безпеки
 
Прохідна
Контроль доступу при вході на об'єкти здійснюється на прохідних, де для цих цілей застосовуються шлюзи або турнікети. Як правило, на прохідних виставляється охорона з метою здійснення зорової перевірки і спостереження за ситуацією.
Основним завданням турнікетів є обмеження можливості проникнення на об'єкт по одному ідентифікатору декількох людей. У своїй більшості турнікети не створюють фізичних перешкод проти незаконного входження на об'єкт, а просто упорядковують людський потік.
Розрізняють два типи турнікетів: перший - напівзростовий, другий - що перекривають проріз у повний зріст, причому другі використовуються набагато рідше перших. У деяких випадках сигналізація контролю доступу встановлюється біля турнікетів і дає можливість охороні своєчасно відреагувати на обхід або спроби перестрибування людьми турнікетів. З цією метою застосовуються датчики високої чутливості, інфрачервоні бар'єри і т.д. До пристроїв блокуючого типу відносяться кабіни або шлюзи, які мають можливість затримання людей в точці проходження.
Крім того, великим плюсом є можливість оснащення їх металодетекторами, детекторами радіоактивних і вибухових речовин і т.д., що дозволяє їх встановлювати на об'єктах мають підвищений рівень безпеки.
Системи безпеки контроль доступу на прохідних при необхідності може бути додатково оснащений телевізійним контролем. У цьому випадку в момент ідентифікації користувача, на монітор охоронця одночасно виводиться зображення з бази даних і з відеокамери для проведення їх порівняння. Для того щоб підвищити рівень безпеки може застосовуватися двухпараметрова ідентифікація, приміром код і карта, вага і карта.
Офісне приміщення
Найчастіше офісні приміщення потребують невисокому рівні захисту, і тому система контролю управління доступом в цьому випадку укомплектовується електромагнітними замками та зчитувачами дистанційного типу. Оні дают можливість зчитувати інформацію на великій відстані, що дозволяє користувачам не виймати картки їхніх кишень і мати вільні руки. Виконавчими пристроями в цьому випадку є електромагнітні замки або засувки, які рекомендується доукомплектовувати дверними доводчиками з метою забезпечення їх нормальної роботи.
Вуличні об'єкти
Особливостями цих об'єктів є якісні системи контролю доступу, виготовлені в спеціальному кліматичному виконанні і дозволяють використовувати їх цілий рік. Така система контролю доступомможет бути укомплектована автоматичними воротами, шлагбаумами, протитаранні пристрої, автомобільними індитифікаторами для контролю автотранспорту, дистанційними зчитувачами та іншою апаратурою.
Допоміжні функції мережевих систем
Сучасні мережеві системи безпеки і контролю доступу можуть підтримувати також деякі додаткові функції:
збирати і обробляти інформацію про пересування людей по території об'єкту
враховувати робочий час співробітників
управляти режимом роботи і системою автоматики автомобільних стоянок.
Специфічність мережевої системи контролю доступу підприємств і об'єктів невеликих і середніх розмірів.
Невеликі і середні об'єкти, що мають якісні системи контролю доступу, в більшості випадків комплектуються одним робочим місцем оператора СКД, куди сходиться повна інформація від усіх точок доступу.
Специфіка системи контролю доступу підприємств великих розмірів
Автоматизовані системи контролю доступу, установлювані на великих об'єктах з великою кількістю користувачів, створюються на базі локальної комп'ютерної мережі, в яку об'єднуються кілька автоматизованих робочих місць (АРМ) на основі компьютерів. Особливістю таких систем є підключення окремо взятої мережі від контролера до комп'ютера, розташованого на мінімальній відстані.
При такій побудові керувати системою можна практично з кожного робочого місця, але за наявності відповідного доступу. Типове розміщення АРМ в таких системах:
в бюро перепусток,
у адміністратора,
у чергового служби охорони,
на прохідній і т.д.
Така схема СКД ефективно забезпечує контроль доступу на об'єктах мають багато будівель, які розташовані на деякій відстані один від одного.